1. Anasayfa
 2. Seo

Site Hızlandırma 5 Etkili Yöntemi 2022

Site Hızlandırma 5 Etkili Yöntemi 2022
0

Site Hızlandırma işlemi ile ilgili aktaracağımız bilgileri dikkatli uygulamanızı öneririz. Website kurdunuz ve internet hızınız düşük siz ziyaretçilerinizle empati kurduğunuz da ne düşünürsünüz. O sayfa da kalmak istemezsiniz değil mi? Site Hızlandırma Bu makalemiz de sizlere bir web sitesinin nasıl hızlandırabileceğimizi ve hangi yöntemleri kullanabileceğimizi göstereceğiz. Bu yöntemleri gösterirken web sitemizi örnek göstereceğiz.

İlk olarak neden web sitenizin yavaş olduğunu düşünüyorsunuz veya google.com’ da sizinle aynı fikir de mi onu ölçmemiz gerekiyor. Sayfa hızımızı ölçmek için pagespeed sitesini veya gtmetrix sitesini de alternatif olarak kullanabilirsiniz.

İçerikteki Başlıklar

Google PageSpeed Nedir?

Google Pagespeed altyapısı ile kurulmuş hız testi yapılabilir sitedir. Domain adresinizi Pagespeed sitesinde arama bölümüne girerseniz sonuçları size aktaracaktır. Karşımıza sonuç olarak mobil ve masaüstü verilerini gösterecektir. Bu sayfa tamamen Türkçe ve hataları karşımıza sıraladığından dolayı web sitemiz için bulunulmaz nimettir. Google Pagespeed çok hızlı bir altyapıya sahio olmasının yanı sıra verdiği veriler tamamen doğru bilgilerdir.

Google PageSpeed Nedir?

Site Hızınızı Test Edin

GTMetrix Nedir?

Hız testlerinin vazgeçilmezi olan GTMetrix siteler için seo anlamında mkemmel bir araçtır. Taramayı detaylı yaparak sonuçları verir ve size sitenizin her hatasını gösterir ve rehber olur. Ücretsiz sürümü ile tüm işlemleri gösterir ve sunar, ancak ücretli sürümü mevcuttur. GTMetrix dezavantajı Türkçe dil desteği mevcut değildir, ingilizce bilginiz iyi ise sorunları anlamanız daha basit olacaktır, yoksa Translate bir nevi biraz da olsa işinize yarayacaktır. Piyasa da daha bir çok panel mevcuttur onları da araştırıp kullanabilirsiniz. Biz size en çok kullanılanları göstermekteyiz. Bu paneller ne kadar işe yararsa yarasın bu gösterilen hataları siz onaracaksınız. Bu paneller size yön gösterecek ve sitenizin seo anlamında büyük avantaj elde edeceksiniz.

Gtmetrix Nedir?

GTMetrix ile Site Hızınızı Test Edin

Litespeed Cache nedir? Siteniz için Avantajları Nelerdir?

LiteSpeed Cache, alt yapısı Wordpress olan sitelerin optimizasyon işlemini yapan bir cache eklentisidir. İnternet siteniz açılış hızını artıran LiteSpeed Cache ile web sitelerin CSS, Javascript ve görselleri minimize ederek site hızınızı doğrudan artırır, verileri temizleyerek site hızınızı artırarak daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacaktır.

LiteSpeed Cache teknik dosyaları sunucu üzerinde yaparak, sunucu işlemlerini büyük ölçüde hafifletecektir. Bu özellik, diğer eklentilere göre sitenizin çok hızlı açılmasını ve sunucu kaynaklarını daha işlevsel hale getirerek daha verimli çalışmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Reklam İzleyerek Para Kazanma 2022 (Aylık 5000 TL)

LiteSpeed Cache Eklentisi Nasıl Kurulur?

Eklentiyi kurmak için Wordpress panelini açın. Admin panelinin sol tarafında ”Eklentiler” bölümüne girin. Arama yerine “LiteSpeed Cache” yazınız. Çıkan sonuçlarda “Hemen Yükle” adımını uygulayın.

Eklentiyi yükledikten sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayıp, web sitenizi optimize işlemine başlayabilirsiniz.

LiteSpeed Cache Özellikleri Nelerdir?

 •  Sunucu Tarafında Önbellekleme
 •  Özel Önbellek
 •  Görsel Optimizasyonu
 •  CSS / JavaScript Kombinasyonu
 •  HTTP / 2 Push
 •  Tarayıcı Önbelleğinin Temizlenmesi
 •  Web Crawler (Bütün URL’lerin Taranması)
 •  JavaScript / CSS / HTML Sıkıştırma
 •  İçerik Dağıtım Ağı Desteği
 •  Veritabanı Optimizasyonu

LiteSpeed Cache ile Site Hızlandırma Ayarları

Size vereceğimiz eklenti ayarlarını sitenize uygulamanızı öneriyoruz. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

LiteSpeed Cache eklentisine ulaşmak için ”Ayarlar” bölümü kısmına gelerek eklentiye ulaşabilirsiniz.

1- Bu alan mobil önbelleği ”açık” hale getiriyoruz.

2- Temizle bölümünde yapılacak işlemler aşağıdaki görüntü içerisindedir.

3- ESI bölümünde yapılacak işlemler bu şekilde olacaktır.

4- Nesne sekmesinde yapılacak işlemler bu şekilde olacaktır.

Litespeed Cdn Ayarları

Cdn Ayarlarını 2 ekran görüntüsü ile gösterdik. Bu şekilde ayarları yapabilirsiniz.

Litespeed Sayfa Optimizasyonu Ayarları

LiteSpeed Cache‘ in Sitenize Faydaları Nelerdir?

 • Web site işlemlerini hızlandıracak
 • Büyük olan sayfa boyutları düşürülecek
 • Ziyaretçilerin tekrar sitenize gelmesini sağlayarak Google sıralamanız yükselecek
 • Hemen çıkma oranları düşecek

Wordpress Tema Seçimi Neden Önemlidir?

Wordpress siteleri için en önemli faktörlerden biri de Wordpress Tema Seçimidir. Ne işlem yaparsanız yapın Temanız Seo uyumlu ve nitelikli bir tema değil ise sıralamanız da gözle görülür bir yükselme olmayabilir. Peki hangi temayı neden seçmelisiniz. Tema seçerken Seo uyumlu olmasına dikkat edin ve nitelikli mi ona bakın. Bunun için Webmaster sitelerini öneririm. R10.net sitesinde bir çok tema satan kişi veya şirketlere ulabilirsiniz. Bunun haricinde teknocuyum.com sitemizde kullanılan tema Geoit Wordpress Temasıdır.

Bu yazımızı ilerleyen zamanlarda tekrar güncel bilgiler ile tazeleyeceğiz. Daha bir çok işlem de sitenizin yükselme olasılığı mevcuttur. Bu gösterdiklerimiz sadece 100 taneden 1 tanesidir, emin olabilirsiniz. Umarım sitenizde bu işlemler ile sıralama elde edebilir veya sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Makalemiz hakkında veya aklınıza takılan bir soru varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir