1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Nft Nedir? Nft Nasıl Yapılır | Püf Noktaları *2022*

Nft Nedir? Nft Nasıl Yapılır | Püf Noktaları *2022*
0

İçerikteki Başlıklar

NFT nedir? Non-Fungible Token ne demek?

Son zamanlarda en büyük trendlerden olan NFT’ler internet ortamına koyulan digital eserler ve koleksiyonları satın alabilir veya satabilirsiniz. İngilizce Non-Fungible Token açılımının kısaltılmışı olan NFT; Takas niteliği taşımayan Jeton anlamındadır.

Milyon dolarlara satılabilen örneği olmayan bir digital üründür, sonsuz kere çoğaltılabileceği için farklı bir örneği bulunmayan bu sistemde alacağınız tek bir bilgi bile çok işinize yarayacaktır.

NFT’nin açılımı nedir?

İngilizce Non-Fungible Token açılımının kısaltılmışı olan NFT; Takas niteliği taşımayan Jeton anlamındadır.

NFT nasıl yapılır?

NFT‘ler; Bitcoin, Ethereum vb. birçok kripto’nun kullanmış olduğu veritabanı blok zinciri yani blockchain teknoloji ağını kullanmaktadır. NFT‘leri kripto paralardan ayıran yegane özelliklerinden bazıları değiştirilemez ve takas edilemez oluşudur.

Bu tokenler değiştirilemez oluşu ve ayrılabilir, doğrulanabilir bir biçimde tasarlanmıştır. Bu tokenler Ethereum ağından oluşturulan digital varlıklardır, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarına uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

ERC-721 standardı nedir?

ERC-721, Ethereum Blockchain‘i üzerinde eşsiz Token’lerin nasıl oluşturulmasını aktaran bir standart şeklidir. ERC-721 ile oluşturduğunuz tüm Token’ler eşsiz niteliği taşımaktadır.

Erc-1155 standardı nedir?

Video oyunlar için kullanılmaktadır. Video oyunların içlerinde kullanılmak için geliştirilmiştir.

Değiştirelemez tokenlerin özellikleri nelerdir?

 • Doğrulanabilir
 • Bölünemez
 • Yıkılmaz

NFT nasıl oluşturulur?

NFT tokenler, bir çok platformda oluşturmanız mümkündür. Herkes NFT oluşturabilir. NFT oluşturmak için şunlar gereklidir;

 • Digital bir cüzdan
 • Ethereum
 • Nft pazar yeri

NFT oluşturmak için prosedürler, bir çok platform olduğu için her platformun özellikleri farklıdır ancak bir çoğu aynıdır. Bu özellikler şunlardır;

 • Dijital ürününüzü pazar yerine yükleyin.
 • Ardından ekrandaki adımları takip ederek içeriğinizi NFT’ye dönüştürün,
 • Yüklediğiniz içeriğe açıklayıcı bir metin yazın.
 • Fiyat belirlemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir : Reef Coin Nedir? Reef Coin Yorum 2022

NFT olarak satışa sunulan dijital varlıklar nelerdir?

Bir şeyin gerçekliğinin “dijital sertifikası” olan NFT’ler sanat eserleri oluşunun yanı sıra videolar, GİF’ler, fotoğraf, ses ve diğer dijital dosyalar olabilmektedir.

NFT satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

NFT alırken dikkat etmeniz gereken noktalarda mevcuttur. İlk önce NFT‘leri hangi pazar yerinden alacağınızda çok önemlidir. Hangi kripto para ile alacağınız ve o aldığınız NFT’ yi nerede saklayacağınız da çok önemlidir.

Bir çok pazar yeri ödeme işlemi esnasında szden komisyon almaktadır. Aynı zaman da sattığınız NFT’yi paraya çevirdiğinizde tekrar komisyonlar ile karşılaşmanız mümkündür.

NFT NASIL SATIN ALINIR VE SATILIR?

Bir çok platform da bu işlemleri yapmanız mümkün olacaktır. Hangi platform üzerinden alışveriş yapacağınız, bu ürünlerin ne olacağı ve alış mı satış mı yapacağınız önemli bir kriterdir. Örneğin, bir ses satın almak istiyorsunuz bu sesi en iyi platformlardan almalısınız.

Alışveriş esnasında bulunmuş olduğunuz site de kendine ait kripto para yükleme alanı olması en önemlilerinden olacaktır, bu saye de bir çok komisyondan kurtulabilir, düşük maliyetli işlemler yapabilirsiniz.

NFT’lerin fiyatı nasıl belirlenir? NFT’lerin fiyatının yüksek olmasının nedeni nedir?

Bir NFT‘nin değerlerini ölçmek için birçok kriter mevcut fakat en önemli 3 tanesi şunlardır; nadirlik, kullanım alanları ve somutluk. Tüm bunlar NFT‘nin değerini ortaya koyar.

Bir NFT eserine sahip olan kişi onun tüm özelliklerine sahip olabilir. Böylece tek ve ikinci bir eşi olmayan orijinal eser artık onu satana veya saklayana kadar yalnızca eseri alan kişilere aittir.

Örneğin Johannes Vermeer tarafından yapılan İnci Küpeli Kız tablosunun internette ya da basılı ortamlarda milyonlarca kopyası var fakat orjinal eserin tek bir sahibi olacak ve öyle kalacaktır. NFT‘ye dönüştürülmüş dijital sanat eserler için de aynı yegane durum söz konusu olacaktır.

Eser sahibi bir sonraki veya ondan sonraki satışlarda satıştan pay da alabilmektedir.

NFT’nin orijinaline bir tek kişi sahip olsa dahi, sanatçı eserinin telif hakkına sahipse sonraki satışlardan da pay alabilmektedir.

NFT pazar yerleri hangileridir? NFT siteleri hangileri?

En çok bilinen NFT pazar yerleri aşağıdaki gibidir:

 • OpenSea
 • Mintable
 • Nifty Gateway
 • Rarible
 • SuperRare
 • Foundation
 • VIV3
 • BakerySwap
 • Axie Marketplace

NFT ÖRNEKLERİ

Everydays: The First 5000 Days

Beeple olarak tanınan Mike Winkelmann tarafından oluşturulan “Everydays: The First 5000 Days” isimli NFT, Christie’s müzayede evinde 69.3 milyon dolara alıcı bularak günümüze kadar satılan en pahalı NFT oldu.

CryptoPunk

CryptoPunks eserleri arasında yer alan, pikselleşmiş yüzlerden oluşan NFT’lerden olan CryptoPunk, 11,8 milyon dolara satıldı.

Crossroad

Mike Winkelmann tarafından oluşturulan Crossroads video eseri, ABD eski başkanı Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesini temsil ediyor. Bu eser 6,6 milyon dolara satıldı.

Grimes

Elon Musk’ın kız arkadaşı müzisyen ve sanatçı Grimes’in NFT platformu Nifty Gateway üzerinden satışa çıkardığı, dijital sanat koleksiyonu 6 milyon dolara satıldı.

Ocean Front

Beeple eserlerinden biri Ocean Front, 6 milyon dolara satıldı ve geliri, iklim değişikliği mücadele çalışmalarında bulunan Open Earth Foundation’a bağışlandı.

This Changes Everything

World Wide Web’in kaynak kodunun yaratıcısı Sir Tim Berners-Lee de NFT dünyasına giriş yaparak World Wide Web’in orijinal kodun sanatsal bir temsilini Sotheby’s’de satışa çıkardı. This Changes Everything” ismiyle satılan kod, 5,4 milyon dolara alıcı buldu.

Jack Dorsey

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey kendisine ait ilk Tweet’i NFT olarak tanıttı ve açık artırmada 2,5 milyon doların üzerinde bir fiyata satıldı.

NFT için ne gereklidir?

Digital bir cüzdan, Ethereum, Nft pazar yeri gibi adımlar ile ilerleyebilirsiniz.

Nft Nasıl Satın Alınabilir?

Bir çok platform da bu işlemleri yapmanız mümkün olacaktır. Hangi platform üzerinden alışveriş yapacağınız, bu ürünlerin ne olacağı ve alış mı satış mı yapacağınız önemli bir kriterdir. Örneğin, bir ses satın almak istiyorsunuz bu sesi en iyi platformlardan almalısınız.
Alışveriş esnasında bulunmuş olduğunuz site de kendine ait kripto para yükleme alanı olması en önemlilerinden olacaktır, bu saye de bir çok komisyondan kurtulabilir, düşük maliyetli işlemler yapabilirsiniz.

Herkes NFT yapabilir mi?

Dünyadaki tüm kişiler NFT yapabilir. Bu işlemleri yapmak için digital cüzdana sahip olunmalıdır. Az miktarda Ethereum bulunması gerekir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir