IQ Testi Ücretsiz | İQ Testi Yap | 2022 🧠

IQ Testi

Iq Testi Ücretsiz, beyin fonksiyonlarının kat sayısı anlamını taşımaktadır.

İçerikteki Başlıklar

IQ Testi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere zeka testi ve akıllılık testi olarak bilinen IQ testi, bir insanın zeka fonksiyonlarını rakamsal olarak ne kadar olduğunu anlamamız açısından yapılan testlerdir.

Bilinmeyen değer (Zeka yaşı/gerçek yaş)x100 formülü ile zeka yaşını anlamamız mümkün olacaktır. Formülün kullanılması için değerin tespit edilip, yaşın pek önemli olmadığı ortalama bir iq puanı orta koyan bu testler iq testi olarak bilinmektedir.

Kişinin ne kadar zeki olduğunu anlamak için yapılan testler, ileride kişinin hayatını değiştirmeye yönelik yapılan testler ve sonuçlardır. Bu sonuçlara göre eğitime devam edilebilir.

IQ Puanları Tablosu

Özellikle çocuk yaşta olanların ebeveynleri merak ettikleri için çoğunlukla bu testleri ufak yaştan yaptırmaktadırlar.

İnternet üzerinde bir çok ücretsiz Iq testi mevcuttur. Fakat her ne kadar ” iq testi ücretsiz 2022 ” yazılarak karşınıza çıkan testlerde doğru oranları yakalamanız çok olası değildir. Bu gibi tesler uzman bilirkişiler tarafından yapılması en doğru olacak adımlardır. Uzman kişiler tarafından yapılan bu testlerin sonuçlarına erişti iseniz bu tablo size rehberlik edecektir.

IQ PUANIAÇIKLAMASI
156 ve üzeriDahi
140-155 arası çok üstün zekaÇok üstün zeka
126-140 arası üstün zekaÜstün zeka
111-125 arası ileri zekaİleri zeka
91-110 arası normal zekaNormal zeka
76-90 arası sınır zekaSınırda zeka
51-75 arası hafif gerilikHafif zeka geriliği
26-50 arası orta gerilikOrta düzey zeka geriliği
0-25 arası ağır gerilikAğır zeka geriliği

ZEKA & IQ TESTİ NEREDE YAPILIR?

Iq testi genel olarak toplu ortamlarda yapılabiliyor fakat en doğru yapılabilir yerler özel yerler olacaktır. Testler hangi ortamlarda yapılacağının belirlenmesi için gerekecek en önemli adım testin hangi alanda olacağıdır. Çoğunlukla aratmalarda ” iq testi 2022 ” olarak aratılan testlerde uygulamalı testler ve yazılı testler karşımıza çıkmaktadır. Performans testlerinde bilindiği üzere küpler ve kartlar kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere iq testi nerede yapılır? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

IQ testler genellikle internet üzerinden aratıldığı ve farklı bir aksiyon alınmadığı için ücretsiz sanılmaktadır. Sanıldığı gibi değildir. Bir çok uzman doktor eşliğinde yapılan bu testler ücretli olacaktır. Bu testlerin yapılacağı ortamlar dikkatlerin dağılmasına etki edecek bir çok şeyden arındırılmış olması gereklidir. Teste başlamadan önce teste girecek kişilerin insani ihtiyaçlarının tümünün giderilmiş olması gereklidir.

İlginizi Çekebilir: KYK WiFi Çıkış | Denenmiştir | Kesin Çözümdür 2022

IQ TESTLERİ, ZEKİLİK TESTİ İLE AYNI MIDIR?

Iq testleri genelikle zeka testi ile aynı orantıdadır. Bu aşamlarda genellikle zekililiği anlamak için iq testi yapılır. Mantıksal kavramı ifade eden iq, zekililiği ifade edeceksek sadece iq kavramı bu ifadeye yetmeyecektir. Zekanın mantıksal becerilerden çok daha fazla olduğunu belirtmekte yarar olacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle, IQ nedir yanıtının dışında EQ ve SQ terimlerini de açıklanması gerekecektir.

EQ NEDİR?

Türkçe karşılığı, duygusal zekadır. EQ’su yüksel bireyler, beyinlerinde sağ lob çok önemlidir ve ağırlıklı olarak orayı kullanırlar. Sözel yetenekleri çok iyidir. Ayrıca sosyal ilişkilerde EQ ile doğru orantılıdır.

SQ NEDİR?

Ruhsal zeka olarak bilinir. Bireylerin kendi içsel dengesi, ruhsal zekası olarak adlandırabiliriz. Aslında SQ , bizim IQ ve EQ’muzun toplamına eş değerdir. SQ’nun gelişmesi IQ ve EQ’yu da aynı oranda gelişecekte diyebilriz. SQ, sözel zeka soruları çözerek gelişime açık olacaktır. Bu önemden ötürü hem hayal gücümüzü hem de sözel zekamızı kullanıp beyindeki sinapsları harekete geçirmememize neden olacaktır.

EN SIK KULLANILAN ZEKA (IQ) TESTLERİ NELERDİR?

Zekamızı anlamamız için bir test bulunmaktadır. Aşağıdaki listede en çok kullanılan ve çözülen testler mevcut. IQ testi 2022 yılında aşağıdaki yöntemlerle yapılmaktadır.

  • Stanford-Binet Zeka Testi (SB-V): Sözel yargılama, soyut/görsel yargılama, niceliksel yargılama ve kısa süreli bellek alanlarında ölçüm yapar.
  • Wechsler Yetişkin Zeka Testi (WAIS-I): İki ana kategoriden oluşur. Sözel bölüm bireyin sözel muhakeme, sözcük dağarcığı, işitsel dikkat, uzun süreli bellek gibi sözel becerileri ölçen testlerden oluşurken, performans kategorisi ise görsel dikkat, görsel algı, üç boyutlu algılama gibi daha çok performansa dayalı testlerden oluşmaktadır.
  • Wechsler Çocuk Zeka Testi (WISC-R) (6-16 Yaş): Wechsler Yetişkin Zeka Testiyle benzer alanlara hitap eder. Çocukların anlayıp cevaplayabileceği türden sorular barındırır.
  • Leiter Zeka Testi: Konuşma ve işitme sorunu yaşayan çocukların zihinsel performanslarını ölçmeyi amaçlayan, sözel yetenek içermeyen bir performans testidir.

Bunlar çoğunlukla görsel zeka testi, görsel hafıza testi, bazıları yetişkinlere uygulanan testler, bazıları ise iq testi 2022 güncellemelerini de içeren güncel ve sadece çocuklara için çocuk zeka testleridir.

Performans testlerinde çocuğun kartlar ve şekiller ile yapılan teste en kısa sürede cevap vermesi beklenmektedir. Sözel zeka testlerinde dil yeteneğine bakılır, muhakeme testlerinde ise çocuğa örnek bir olay verilir ve bu olayların en yakın biçimde çözülmesi beklenir.

Zihin Yaşı Testi Nasıl Yapılır?

Kronolojik yaş, kaç yıl yaşadığınızı; biyolojik yaş, beden sağlığınızın ve fiziksel durumunuzu; zihin yaşı ise beyninizin kaç yaşında hissettiğini belirtir. Zihin yaşı 3′ e ayrılır.

Zeka Testi Merkezi

İnternet üzerinde bir çok uzman bulunmaktadır. Çocukların testleri ile ilgilenen ve yetişkin bireylerin merkezleri farklı olabilir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık