1. Anasayfa
 2. Finans

Direksiyon Sınavı Ne Zaman 2023

Direksiyon Sınavı Ne Zaman 2023
Direksiyon Sınavı Ne Zaman
0

Direksiyon sınavı ne zaman sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bizde bu soruyu içeriğimizde sizinle paylaşacağız. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusu da ayrıca en çok sorulanlar arasındadır. Direksiyon sınavı ne zaman kesin ve net bilgisi yazımızda mevcuttur.

İçerikteki Başlıklar

Direksiyon sınavı kaç gün önceden belli olur?

Tamamiyle trafik komisyonu tarafından belirlenen bir tarihtir. Genellikle yazılı sınava giriş tarihinden 1,5 ay sonra sınava giriş yapılmaktadır. Bu bilgi size sms olarak gelmektedir.

Direksiyon sınavı 35 dakikayı geçerse ne olur?

Direksiyon sınavı 35 dakika süren bir sınavdır. Sınavın ilk 5 dakikası araç tanıma, kalan 30 dakikası sürüş becerisini gösterme zamanıdır. Sınavda bir çok şey değişmiştir. Ancak zaman olarak bu süre standart yapılıyor. Toplam da 35 dakika sürmektedir.

Ehliyet Direksiyon Sınavı Ne Zaman

Direksiyon sınavı ne zaman Sınava girdiğinizden hemen sonra sınav sonucunu öğrenebilirsiniz. Genel olarak geçen sürücü adayı araçtan indirilmez ve 35 dakikanın tümünü sürüş becerisi olarak tamamlar. Bu süre zarfını tamamlamadan inen sürücü sınavdan kalmış sayılmaktadır. Bazı sürücü kursları size sms olarak da sınav sonucunuzu size iletmektedir.

Direksiyon Sınavından Kalanlar Bidaha Nezaman Sınava Girecek?

Direksiyon sınavından kalanlar ne yapmalıdır? Direksiyon sınavında haklarını taamlamamış olan sürücü adayı(4 hak bulunmaktadır)tekrar sınava girebilir. Kayıtlı sürücü kursundan alınacak 2 saatlik eğitim ile tekrardan direksiyon sınav ücreti yatırmalıdır. Sürücü adayı bir sonraki ay tekrar sınava girebilir.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Gürcistan Asgari Ücret 2022 – Yaşam Giderleri

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik Belgesi
 • Sürücü Sertifikası
 • Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı (Aşağıda, güncel ücret listesi ve anlaşmalı bankalar bildirilmiştir.)
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunu belirtir belge veya sözlü beyanı

Ehliyet Yenileme veya Kayıp için Gerekli Belgeler

 • Kimlik belgesi
 • Kayıp/çalıntı değilse mevcut sürücü belgesi
 • Sürücü sağlık raporu
 • Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı (Aşağıda, güncel ücret listesi ve anlaşmalı bankalar bildirilmiştir.)
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunu belirtir belge veya sözlü beyan

Direksiyon Sınavından Sonra Ehliyet Ne Zaman Alınır?

Sürücü adayına verilen sertifika ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ehliyet 1-2 hafta yoğunluk durumunda bu değişebilir ancak standart olarak 2 hafta içerisinde ehliyet sürücüye temin edilir. Bu süre zarfında sertifika ehliyet yerine kullanılamaz. Genel olarak gördüğümüz 10 gün içerisinde hazır olarak sürücüye verilmektedir.

Direksiyon Sınavı Ücreti

Teorik sınav 120 TL’ dir. Sınav ücreti 160 TL’ dir. Bu ücretle standarttır ilden ile değişmemektedir. Genelikle devlet bankalarına ve gib üzerinden bu ücreti yatırabilirsiniz.

Direksiyon Sınavından Kalmak

Direksiyon sınavını geçemeyen sürücü adayı en az 2 kere direksiyon dersi almak zorundadır. Sınavı 4 kez geçemeyen kursiyer yeniden sürücü kursuna yazılmalıdır. Direksiyon sınavından kaldığınız da 160 TL ücreti tekrar yatırmanız gerekmektedir.

Direksiyon sınavından kalınca kurs değiştirilir mi?

Direksiyon sınavından geçemeyenler kurs değiştirmenize gerek yoktur. 4 defa geçemediğiniz durumda tekrar kursa yazılacağınız için isterseniz kursunuzu değiştirebilirsiniz.

Direksiyon sınavında kaç hatayla kalınır?

Sınav’ da uygulanan bir cetvel vardır. Burada kırmızı hatayı 1 kere, sarı hatayı 2 kere ve mavi hatayı 5 kere yaparsanız başarısız sayılırsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir