1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2022

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2022
0

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Teknolojinin giderek yaygınlaşmasından dolayı Bilgisayar Mühendisi Maaşları merak edilen konular haline geldi. Bizde bu yazımızda bu merak edilen sorulara cevap vereceğiz. Özellikle android cihazlardan tutunda masaüstü bilgisayarlara kadar her işlemi yapabilen bu meslekte elbette ki maaşlarda iyi seviyelerdedir. Bu yazıda devlet için, özelde çalışma alanına sahip ve kendi işlerini yapabilecek mühendislerin alan alan maaşlarına göz atacağız.

İçerikteki Başlıklar

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş yapar?

Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar sistemi ve donanımı hakkında geliştirmeler yapabilirler. Genellikle geliştirmelerini gelişmiş programlama araçları, sistemsel geliştirmeler ve network sistemleri ile geliştirmeler yapabilmektedirler. Şuanda bilgisayar teknolojilerine olan bağlılık artmakta olduğu için bu meslek türünü tercih etmekte olan talepte artmaktadır. Bilgisayar Mühendislerinin alacağı maaşlarda çalıştıkları alana göre ve çalıştıkları sektöre göre değişkenlik göstermektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendisleri, özel sektörde, yurt dışında veya devlette de çalışabilmektedirler. Maaşlarda çok değişken ve artmaktadır. Bir çok değişkenliği içinde barındıran sektör çalışanın tecrübesine, yetkinliklerine ve çalışma pozisyonlarına göre değişebiliyor. Bu içeriğimizde sizlere bu maaşların detaylarını aktaracağız.

PozisyonlarMinimum
(TL)
Ortalama
(TL)
Maksimum
(TL)
Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi5.2508.6708.680
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arası tecrübe)9.1849.96010.800
Uzman Bilgisayar Mühendisi (+5 yıl tecrübe)12.30015.70018.640

Yeni mezun olsun, mesleğine devam eden mühendisler olsun, çalıştıkları iş yerleri haricinde serbestte çalışabilirler ve çalışıyorlar.

İliginizi Çekebilir: Office 2016 Etkinleştirme Lisans Key Ücretsiz 2022

Bilgisayar Mühendisliği Yurt Dışı Maaşları 2022

Bilgisayar Mühendileri genel olarak yurtiçinde çalışsalarda yurt dışında da iş bulup çalışabilirler. Ülkeden ülkeye değişen bu maaşlar genel olarak o ülke de yaşayan insanların standartlarının bir tık üstünde seyir ediyor. Brüt maaş üzerinden belirlenmekte olan maaşları aşağıda sizler ile paylaştık. Bu veriler glassdoor sitesinden alınmıştır.

 • ABD: 88684 $/yıl
 • Kanada: 80.000 C$/yıl
 • Avustralya: 84.000 A$/yıl
 • Almanya: 45.446 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 38.861 £/yıl
 • Fransa: 41.000 €/yıl

Başka bir ülke de yaşamak ve çalışmak için o ülkenin dilini bilmeniz gerekmektedir. Ancak Bilgisayar Mühendisliği sektöründe çoğu kişi gibi ingilizce bilmeleri çoğu zaman yetmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Hangi Faktörlere Göre Değişir 2022

Bir çok mühendis sektöre atılmadan hangi alanda ilerleyeceğini seçmesi gerekir, çünkü zorluk seviyesi yüksek bir sektördür. Bu zorluk seviyelerinin getirisi de yüksek olduğu için bu sektöre girmeden sizi etkileyecek faktörlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bilgisayar Mühendisliği maaşlarını etkileyen faktörleri aşağıda paylaştık oradan inceleyebilirsiniz.

 • Yazılım veya donanım gibi uzmanlık alanı
 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları
 • İş pozisyonunuz ve göre tanımınız (Proje Yöneticisi, Proje Uzmanı vs.)

Bu içeriğimiz de sizlere Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili maaşları, etkileyen fatörleri ve mesleki gereklilikleri açıkladık umarım sizlere bir rehber olur, sorunuz veya yorumunuz olursa bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir