1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunun Çözümü 2022

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Sorunun Çözümü 2022
Bilgisayar Harddiski Görmüyor
0

Bilgisayar Harddiski Görmüyor sorunun çözümü konusunda oluşturduğumuz içeriğimizde son zamanlarda sıkça sorulan konulara değineceğiz. Bilgisayar Harddiski Görmüyor ise bu sorunlarının bir kaç nedeni olabilmektedir. Google üzerinden çokça bu sorun ile karşılaşan kullanıcılar arama yapmaktadır. Bizde bu konunun cevabını net bir şekilde vermekteyiz.

İçerikteki Başlıklar

Bilgisayar Harddiski Görmüyor ise Harddisk Raw Olmuş Olabilir

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Hard diskiniz çeşitli nedenlerden ötürü raw olmuş olabilir. Hard diskte böyle bir sorun seziyorsanız okuma ve yazma kafalarının ömrü tükenmiş olabilir. HDD’yi dinlendirmeden çalıştırmanız ve zorlamanız durumunda bu sorun meydana gelmektedir.

Harddiskin raw mı oldu bunu anlamak için masaüstü ekranında bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ardından yönet seçeneğine tıklayın. Karşımıza gelecek ekranda depolama seçeneğinin hemen altında disk yönetimi mevcut ona tıklayın. Bu bölümde sağ tarafta bilgisayara bağlı olan HDD’ ler görüntülenecektir. Eğer diskiniz raw olduğunu anlamak için karşısında siyah bir simge görürsünüz.

Hard diskinizin okuyucusu bozulmuş olabilir

Hard diski bilgisayarınıza taktıktan sonra hard diskten garip bir ses duyarsanız veya cızırtı şeklinde farklı sesler geliyor ise ve ilerleyen dakikalarda elektrik kesiyorsa ise hard diskinizin okuma yazma kafalarında arıza oluşmuş olabilir. Bu durumlarda hard diski daha fazla zorlamamak gerekmektedir, çünkü bozuk okuma yazma kafası verilerin yazıldığı alana zarar verebilir.

Hard diskinizi bilgisayara taktığınızda herhangi bir ses gelmiyor veya hard disk çalışmaya devam ediyorsa ne yapmalıyız? Böyle durumda da yine hard diskin okuma yazma kafalarının ömrü ile ilgili bir sorun olmuş olabilir. Bilgisayar Harddiski Görmüyor bu sorun içinde yine yukarıdaki adımları izlemek iyi olacaktır, raw disk sorunundaki gibi bilgisayara sağ tıklayıp, yönet dedikten sonra disk yönetim paneline bakmamız gerekecektir. Diskiniz burada listede görünmüyorsa veya raw formatına dönüşmemiş ise hard diskinizin okuma yazma kafalarının ömrü bitmiş olduğunu anlarız.

  • Hard diskinizin PCB kartı arızalı olabilir. 

Hard diski bilgisayara taktığınızda hard disk çalışmıyorsa ancak hard disk kutusundaki ışığı yanıyor ise PCB kartında sorun olmuş olabilir. PCB kartı harddiskin arka tarafında bulunan yeşil veya mavi renkli baskı devre kartıdır. 

Herhangi bir hasar belirtisinde yine de harddiski çalıştırmamalısınız. Harddisk kurtarılır vaziyette ise çok zorlanması durumunda harddiskinizi bir daha geri döndüremeyecek şekilde bozabilirsiniz. Harddiskin tamiri konusunda tamir desteği almalısınız. Bazı durumlarda bu harddiskler kurtarılır duruma gelmektedir. Ancak dediğimiz gibi çok zorlanması durumunda sorun daha fazla büyüyebilir.

Bilgisayar harici harddiski görmüyor Ne yapılmalı?

Bilgisayar harici harddiski görmüyor Yeni disk aldınız. Harici olarak kullanmak istiyorsunuz. USB disk okuyucuya bağladığımızda, Bilgisayarım sekmesinde “Cihazlar ve Sürücüler” de görünmesi gerekmektedir, görünmedi ise Bilgisayar diski mi görmedi? Disk mi arızalı? Okuyucu mu arızalı? gibi sorular genellikle sorulmaktadır.

Bilgisayar Harddiski Görmüyor USB okuyucularının ışıklarının yandığından emin olalım, herhangi bir sorun yoksa. Bilgisayarım sekmesinde sağ tıklayalım “Yönet” Açılan ekranda “Bilgisayar Yönetimi” Penceresinde, Sol listedeki “Disk yönetimi” ‘ne tıklamalıyız. Bilinmeyen disk olarak görmüş olabilir. (Okuyucu sağlam)

Bilinmeyen disk olarak yansıyan disk üzerinde sağ tık, “Özellik” demeliyiz. Açılan “Disk device Özellikleri” penceresinde yer alan sekmelerden “Sürücü” butonuna tıklayınız. “Cihazı kaldır”, “Tamam” ve “Kaldır” butonuna basın. İşlem tamamdır.

 “Bilgisayar Yönetimi” Penceresinde, Sol listedeki “Disk yönetimi” sekmesi üzerinde sağ tıklayın “Diski başlat” basın. Ardından “Yeni Basit Birim” sonrasında gelen ekranda “Tamam” ve “İleri” butonuna basınız.

Ararda gelen ekranlarda “İleri” ve “Son” butonlarına tıklayınız.

 Yeni birim oluştu. Bilgisayarım sekmesine gittiğimizde, Disk görünür.

Bilgisayar Harddiski Görmüyor adlı içeriğimizden memnun kaldıysanız yorumlar bölümünden sorunun çözüldüğünü veya fikir edinmek adına sorularınızı veya sorunlarınızı bize ulaştırabilirsiniz. Sitemizde bulamadığınız konular ile ilgili de bize ulaşabilir ve bu sorunla ilgili yanıt almak adına içerik paylaşımında bulunabiliriz. Size faydalı içerikler paylaşmaya çalışmaktayız.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Memory Management Mavi Ekran 2022

Laptop Harddiski Görmüyor Çözüm

Laptop’ da harici harddiski görmüyorsanız öncelikle harici harddiskinizin bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Daha sonra size verdiğimiz adımları uygulayarak sonuca varabilirsiniz.

Hard disk tamiri nasıl yapılır?

Hard disk plaka ve okuyucusu zarar görmüş bir hdd tamir edilmemektedir. Hasar görmüş bir hdd sadece veri kurtarma işlemi yapılır. İşlem gördükten sonra çalışan bir hdd plak ve iç hasarlarından gördüğü zarar sebebi ile tekrar sorun vereceğinden dolayı tamir işlemi uygun görülmemektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir